Turzík - rodinné vinařství MutěniceZajímavosti v okolí

Moravské vinařské stezky

Jižní Morava je proslulá množstvím cyklistických stezek, stejně jako oblibou ve víně. Milovníci obojího se dnes mohou projíždět i procházet komplexem Moravských vinařských stezek, které vedou malebnou krajinou mezi vinohrady. Oblast Slovácka křižuje hned sedm vinařských stezek, a to Kyjovská, Mutěnická, Moravská vinná, Strážnická, Podluží, Bzenecká a Uherskohradišťská.

Kyjovská vinařská stezka s prudkými stoupáními představuje náročnější trasu. Vede z Kyjova do Čejče a mimo jiné nabízí zajímavé zastávky u památkově chráněné zvonice v Čeložnicích, rozhledny Bukovanský mlýn v Bukovanech, nebo v přírodním parku Ždánický les.

Mutěnická vinařská stezka v podobě osmičky vede z Mutěnic do Kyjova a zastupuje středně náročnou variantu. Zajímavostmi na trase jsou především Zámek Čejkovice či Zámek Milotice, ke kterému i na kole přijedete přímo v královském stylu.

Moravská vinná stezka je páteří sítě regionálních cyklistických tras procházejících jihovýchodní Moravou, a ve své celé délce spojuje starobylé Znojmo se slováckou metropolí Uherským Hradištěm. Na Slovácku startuje Moravská vinná stezka v Terezíně, postupuje obcemi Čejč a Čejkovice, přes Mutěnice, Kyjov až do Uherského Hradiště. Projížďku můžete spojit s prohlídkou dřevěného mlýnu ve Starém Poddvorově, projížďkou ve šlapací drezíně v Ratíškovicích nebo návštěvou archeoskanzenu v Modré.

Strážnická vinařská stezka zahrnuje náročněji sjízdnou trasu od Uherského Ostrohu, přes Strážnici až směrem na Bzenec či Blatničku. Zajímavým turistickým cílem této trasy je bezesporu Skanzen Strážnice či rozhledna Travičná u Tvarožné Lhoty.

Vinařská stezka Podluží potěší méně zdatné cyklisty, kteří preferují rovinaté trasy. Celá stezka vede od Břeclavi do Vacenovic a nabízí zastávky například ve Slovanském hradišti u Mikulčic či v Zoologické zahradě Hodonín. Při absolvování jen části trasy je tato stezka vhodná i pro rodiny s dětmi.

Bzenecká vinařská stezka patří svou délkou 26 kilometrů mezi nejkratší stezky, je však možné se z ní napojit na stezku kyjovskou, strážnickou či uherskohradišťskou. Na trase se nabízí možnost zajímavých zastávek například na zámku Bzenec, u bzenecké zříceniny Starý hrad či u rozhledny Douby u Vážan.

Uherskohradišťská vinařská stezka vede z Uherského Hradiště přes Ostrožskou Novou Ves do Moravského Písku nebo Dolní Němčí. Tato trasa je ideální pro rodinné výlety, neboť nabízí poměrně nenáročný terén. Možnými zastávkami na trase jsou například jezera poblíž Ostrožské Nové Vsi (takzvané „Slovácké moře“), lázně v Ostrožské Nové Vsi nebo také aquapark Uherské Hradiště.

Více informací najdete na www.stezky.cz

Templářské sklepy a zámek Čejkovice 8 km od vinařství

Čejkovice jsou neodmyslitelně spojeny s řádem templářských rytířů, kteří do obce přišli ve 13. století. V obci tehdy postavili templářskou tvrz, dnes proměněnou v renesanční zámek, a také vybudovali mimořádně rozsáhlé vinné sklípky. Tyto sklepy dodnes ukrývají více než 500 tisíc litrů vín v dubových a barikových sudech a rozsáhlý archiv lahvově zralých vín.

Pro zájemce jsou ve sklepech organizovány prohlídky spojené s přednáškou o historii templářského řádu a pěstování vinné révy na jižní Moravě, případně i prohlídky obohacené o řízenou degustaci čtyř druhů vína.

Prohlídku templářských sklepů si můžete objednat telefonicky na čísle +420 518 309 011 nebo na e-mailové adrese info@templarske-sklepy.cz.

Více informací najdete na www.templarske-sklepy.cz

Bylinkový ráj SONNENTOR Čejkovice 8 km od vinařství

Společnost SONNENTOR se zabývá výrobou převážně bio-čajů a bio-koření nejvyšší kvality. Bylinkový ráj SONNNENTOR Čejkovice nabízí ale také možnost zážitkové exkurze napříč výrobnou čajů a koření. V rámci prohlídky uvidíte sklady i výrobní prostory a můžete sledovat vznik poctivého čajového sáčku krůček po krůčku.

Prohlídky pro jednotlivce a menší skupinky probíhají v SONNENTORu od května do prosince, a to o víkendech, vždy v celou hodinu mezi 10. a 14. hodinou. V průběhu letních prázdnin probíhají prohlídky navíc také ve všední dny ve 12 a 14 hodin.

Více informací najdete na www.sonnentor.cz

Zoologická zahrada Hodonín 11 km od vinařství

Zoologická zahrada Hodonín se rozkládá na ploše sedmi a půl hektaru lesní plochy, která díky rovinatému povrchu nabízí příjemnou procházku pohodlnou například i pro vozíčkáře. Zahrada je domovem přibližně 170 druhů živočichů, z toho sedmdesát je ohrožených. Původně přitom byla ZOO otevřena v roce 1976 jen jako malý zoopark s několika domácími a běžně chovanými exotickými zvířaty.

Pokud se do ZOO vydáte, za zhlédnutí stojí především výběhy kočkovitých šelem, pavilon primátů nebo pavilon akvárií. Kromě samotných zvířat naleznete v hodonínské ZOO i několik dětských hřišť nebo zajímavý kontaktní koutek s výběhy domácích zvířátek.

Zoologická zahrada je otevřená každý den, v sezóně od dubna do října od 9 do 19 hodin, mimo sezónu od 9 do 16 hodin.

Více informací najdete na www.zoo-hodonin.cz

Masarykovo muzeum v Hodoníně 12 km od vinařství

Nejznámějším hodonínským rodákem je Tomáš Garrigue Masaryk, první československý prezident. V Hodoníně proto nechybí muzeum se stálou expozicí týkající se jeho osoby. Expozici najdete v prostorách barokního zámečku, dnes Masarykově muzeu.

Základem expozice je tradičně pojatá prezentace života T.G.Masaryka doplněná o tři krátké audiovizuální programy a závěrečný film. Část expozice je také věnována historii města Hodonína.

Muzeum je otevřeno od pondělí do pátku od 8 do 12 a od 13 do 16:30 hodin, v neděli pak od 13 do 18 hodin. Mimo sezónu (listopad až březen) je v neděli otevřeno od 13 do 17 hodin.

Více informací najdete na www.masaryk.info

Muzeum naftového dobývání a geologie Hodonín 12 km od vinařství

Muzeum naftového dobývání a geologie v Hodoníně se nachází v prostoru bývalých kasáren a jeho výjimečnost spočívá především v tom, že je jediným muzeem „naftařiny“ v celém Česku. Můžete se v něm seznámit s historií naftového dobývání, vznikem ropy a plynu, historickými i současnými metodami průzkumu a těžby, nebo třeba s modely vrtných souprav a věží. Unikátní expozice přitom zahrnuje nejen vnitřní výstavní prostory, ale i venkovní technologický park.

Muzeum je otevřeno od dubna do října, ve všední dny od 9 do 15 hodin, o víkendech pak od 13 do 15 hodin.

Více informací najdete na www.mng.webz.cz

Zámek a kostel Milotice 15 km od vinařství

Dominantou obce Milotice je původně renesanční zámek z 16. století, který byl v 18. století přestavěn na barokní. Tomuto zámečku se také přezdívá Perla jižní Moravy, neboť ohromuje krásným romantickým vzhledem stavby, půvabnou francouzskou barokní zahradou členěnou průhledovými alejemi i rozsáhlou bažantnicí či jízdárnou. V letní sezóně pak na zámek láká také letní kino provozované v zámecké zahradě.

Zámecké prohlídky se konají v období mezi květnem a zářím od úterý do neděle od 9 do 16 hodin, v dubnu a říjnu pak ještě o víkendech od 9 do 15 hodin.

Další zajímavou barokní památkou Milotic je dále také barokní kostel Všech Svatých z přelomu sedmnáctého a osmnáctého století, který se pyšní původním dochovaným interiérem a také venkovní zdí s osmi barokními plastikami.

Více informací najdete na www.zamekmilotice.cz a www.milotice.cz

Větrný mlýn Starý Poddvorov 13 km od vinařství

Na návrší mezi obcemi Starý a Nový Poddvorov se nachází kulturní památka - celodřevěný větrný sloupový mlýn beraního typu z 19. století, s dochovaným původním vnitřním vybavením. Jedná se o nejrozšířenější typ patrového dřevěného mlýna německého typu, jehož celé tělo se otáčí podle potřeby proti větru. Areál mlýna se nachází uprostřed ovocného sadu a je také napojen na cyklistickou stezku.

Větrný mlýn je otevřen v letním období v sobotu a v neděli od 10 do 17 hodin, v ostatní dny po domluvě na obecním úřadě Starý Poddvorov.

Více informací najdete na www.poddvorov.cz/informace-o-obci/zajimavosti/vetrny-mlyn

Rozhledna na Podluží Nový Poddvorov 14 km od vinařství

Rozhledna na Podluží se nachází zhruba 500 metrů za obcí Nový Poddvorov ve směru na Prušánky. Pozinkovaná konstrukce rozhledny má podobu naftové těžní věže, čímž připomíná význam těžby nafty v tomto regionu v nedávné minulosti. Vyhlídková plošina železné rozhledny je ve výšce 30 metrů nad zemí a je odtud nádherný rozhled na všechny světové strany - rakouské příhraničí, Malé Karpaty, slovenskou i českou část Bílých Karpat, Chřiby, Pálavu, Lednicko-Valtický areál či Dolnomoravský úval.

Až k rozhledně vede z Nového Poddvorova zpevněná cesta, po které se dá pohodlně dojet na kole či autem až přímo pod rozhlednu. Rozhledna je otevřená nepřetržitě, vstup je zdarma

Slovanské hradiště Mikulčice 20 km od vinařství

Mikulčice jsou jednou z nejvýznamnějších archeologických lokalit v Česku. Zdejší odkryté základy slovanského hradiště z 8. až 9. století jsou pravděpodobným historickým působištěm slovanských věrozvěstů svatého Konstantina a Metoděje, a dnes také národní kulturní památkou. Mimo jiné je Slovanské hradiště Mikulčice (též Mikulčice-Valy) i místem mnoha cenných nálezů – zbraní, nástrojů, nádobí, šperků, nebo například i dlabaných člunů, tzv. monoxylů, které se běžně nedochovávají.

Veškeré nálezy ze Slovanského hradiště jsou veřejnosti prezentovány v rozsáhlé expozici Národního kulturního památníku Mikulčice-Valy. Komentované prohlídky Slovanského hradiště v Mikulčicích probíhají od dubna do října, a to ve všední dny mimo pondělí od 9 do 16:30 hodin, o víkendech pak od 9 do 17:30. Areál bez průvodce je veřejnosti přístupný nepřetržitě.

Více informací najdete na www.masaryk.info/slovanske-hradiste-mikulcice

Přírodní rezervace Skařiny u Mikulčic 20 km od vinařství

Přírodní rezervace Skařiny o rozloze 13 hektarů se nachází v těsném sousedství Slovanského hradiště Mikulčice. Přírodní rezervaci tvoří lužní les, který je hnízdištěm vzácných a ohrožených druhů ptáků jako čáp bílý či volavka popelavá, a také domovem dalších ohrožených zvířat, jako například želvy bahenní či vydry říční. V podrostu pod stromy také rostou ohrožené druhy rostlin, například sněženka podsněžník či česnek medvědí, a nalezeny byly i vzácné druhy dřevokazných hub.

Větrný mlýn s rozhlednou Bukovanský mlýn 23 km od vinařství

Rozhledna Bukovanský mlýn je soukromou stavbou Ing. Josefa Kouřila z Kyjova (rodáka z Bukovan) a představuje repliku větrného mlýna. Mlýn z roku 2004 zahrnuje reprezentační místnost s krbem v přízemí, výstavní prostory v prvním patře, muzeum obce Bukovany ve druhém patře a vyhlídkový ochoz ve výšce 11 metrů nad zemí.

Součástí areálu mlýna je také komplex budov v tradičním slováckém stylu, například ubytovací prostory Slovácká chalupa a Mlynářské stavení, Mlynářská restaurace nebo také vinný sklep s vinotékou Rotunda.

Více informací najdete na www.bukovansky-mlyn.cz

Baťův kanál: Vodní cesta napříč Moravou

Baťův kanál je přibližně 60 kilometrů dlouhá uměle vybudovaná vodní cesta napříč Moravou, původně určená k dopravě uhlí. Dnes slouží výhradně k rekreační plavbě a to jak jednotlivcům, tak i velkým skupinám v rámci nabídky vyhlídkových plaveb. Baťův kanál se dělí na dva úseky – horní tok vede z Kroměříže do Uherského Ostrohu, dolní pak z Uherského Ostrohu do Hodonína.

Zájemci o plavby mohou nastupovat v celé řadě přístavů, například v Hodoníně, Strážnici, Vnorovech, Veselí nad Moravou, Uherském Ostrohu, Starém Městě, Uherském Hradišti či Spytihněvu. Nabídka jednotlivých přístavů se liší, vždy však nabízí výjimečný zážitek. Například Přístaviště u jezu Hodonín nabízí možnost plavit se výletní lodí, ale třeba i zapůjčit si motorovou loď, kánoe či paddleboard (prkno k pádlování ve stoje), k občerstvení je k dispozici stylový srub a k noclehu stanování v indiánském týpí.

Více informací najdete na www.batacanal.czVytvořil TRUE-DESIGN


© 2015 Vinařství Turzík, Mutěnice