Turzík - rodinné vinařství MutěniceVinařství

Vinařství je pro nás vášeň, které se věnujeme s láskou a pokorou již několik generací. V naší nabídce vín najdete na 21 odrůd přívlastkových i zemských vín vyráběných tradiční metodou bez chemických procesů. Jedná se o přírodní lehká vína se svěží kyselinkou, která si zachovávají svůj původní charakter. Archivní část našeho sklípku pak skrývá i vína starší třiceti let.

Zajímavé vinařské akce spojené s Mutěnicemi

Tradiční výstava vín je akce spojená s hudbou, tancem a vínem. Probíhá v areálu sklepů Jarošek, kde místní krojovaná chasa nalévá cca 1000 vzorků vín z Mutěnic, blízkého okolí, ale i Slovenska. V odpoledních hodinách hraje k tanci a poslechu cimbálová muzika a připraveny jsou také dobroty z udírny.
Tradiční termín: přelom března a dubna (1.4.2017)

Den otevřených sklepů zahrnuje ochutnávku vín ve více než čtyřiceti mutěnických sklípcích, přičemž v každém z nich můžete ochutnat minimálně osm vzorků vín. Přímo v areálu sklepů je také možnost stravování v místní restauraci a stáncích. V ceně vstupenky je zahrnuta neomezená degustace vín v každém sklípku, sklenička, mapka a kupony na odběr vína, které je možné uplatnit následující den v každém sklípku. Odpoledne také hraje v amfiteátru Pod Búdama cimbálová muzika.
Tradiční termín: první polovina dubna (8.4.2017)

Noc pod mutěnsků horů je druhý ročník akce typu vinných trhů. V průběhu celého dne budete mít možnost ochutnat vína z více jak 20 místních vinařství. Vstupné zahrnuje celodenní vstup, degustační sklenici a kupónky k ochutnávce. Celou dobu trvání bude akce doprovázena hudebním programem, a to jak klasickou cimbálovou muzikou, tak moderní kapelou. Neváhejte a přijďte prožít tento sváteční den do malebných Mutěnic a pochutnat si na výborném víně.
Tradiční termín: první polovina července (5.7.2017)

Mutěnické vinařské dny jsou slavností místních vinařů, jejíž součástí je především všudypřítomný burčák a bohatý kulturní program. Nechybí průvod s výstavou hroznů, divadelní představení, taneční i pěvecká vystoupení souborů z blízkého okolí a Slovenska, scénka „zarážání hory“ nebo dražba hroznu.
Tradiční termín: první víkend v září (1.-3.9.2017)

Putování slováckým vinohradem zahrnuje turistický pochod doplněný o degustaci burčáků s libovolnou délkou trasy. Tradičně jsou k dispozici tři trasy v délkách 4 km, 9 km a 12 km, které všechny vedou pouze mutěnickým katastrem. Vstupné na akci se neplatí, občerstvení je k dispozici na stáncích podél tras.
Tradiční termín: druhá říjnová sobota (14.10.2017)

Svatokateřinské slavnosti vína jsou sedmým ročníkem vinařské akce typu otevřených sklepů. Po celý den můžete ochutnat vína starších ročníků, ale zejména mladá vína ročníku 2017. Otevřeno je 15 sklípků. Vstupné v předprodeji zahrnuje: skleničku, mapku, ochutnávku, odběrové kupóny v hodnotě 200 Kč, posezení u cimbálové muziky, oběd – kachna s knedlíkem a zelím.
Vstupné na místě zahrnuje: skleničku, mapku, ochutnávku, odběrové kupóny v hodnotě 200 Kč, posezení u cimbálové muziky
Tradiční termín: (18.11.2017)

Charakteristika vín

Bílá vína

Tramín červený

V chuti i vůni můžete cítit exotické ovoce, kompotované ovoce, květnaté tóny. Hodí se k sýrům s modrou plísní, kořeněným pokrmům, ke sladkým úpravám masa. .

Rulandské šedé

V chuti a vůni můžete cítit citrusy, med, oříšky. Hodí se k hutným pokrmům, speciálním úpravám ryb, hustým polévkám.

Rulandské bílé

V chuti a vůni můžete cítit lipový květ, vanilku, červené ovoce. Hodí se k uzeným úpravám mas a ryb, výrazným paštikám, k dezertům.

Chardonnay

V chuti a vůni můžete cítit tóny květin, zelených jablek a citrusů. Hodí se k bílému masu, mořským plodům, těstovinám, bílým omáčkám.

Sauvignon

V chuti a vůni můžete cítit travnaté, kopřivové či paprikové tóny. Hodí se ke smetanovým omáčkám, sladkým dezertům, vařené šunce.

Hibernal

V chuti a vůni můžete cítit černý rybíz, angrešt, ananas, jemné květinové tóny. Hodí se k předkrmům, rybám nebo mořským plodům, k dezertům.

Ryzlink rýnský

V chuti a vůni můžete cítit broskev, zelené i žluté jablko, pomeranč, citronovou kůru. Hodí se k tučnějším masitým pokrmům a uzenému, k lehké úpravě ryb a drůbeže.

Ryzlink vlašský

V chuti a vůni můžete cítit grapefruit, červený rybíz, angrešt, kytice lučního kvítí, rozinky. Hodí se k zeleninovým jídlům, paštikám, šunce, vepřové pečeni.

Muškát moravský

V chuti a vůni můžete cítit muškát, černý rybíz, příjemnou lehkost spojenou s ovocnými tóny. Hodí se k mírně sladkým dezertům, předkrmům z husích jater nebo k plodům moře.

Veltlínské zelené

V chuti a vůni můžete cítit lipový květ, jemně hořké mandle, muškátové tóny. Hodí se ke studeným masům, neutrálním omáčkám.

Müller Thurgau

V chuti a vůni můžete cítit travnaté tóny, citrusové plody, angrešt, černý rybíz, broskev, grapefruit. Hodí se k předkrmům, zeleninovým polévkám, k rybě nebo k bílým měkkým sýrům.

Neuburské

V chuti a vůni můžete cítit ořechy, maliny, smetanu. Hodí se k hustým omáčkám, pečené drůbeži nebo drůbežím paštikám, klobásám a guláši.

Irsai Oliver

V chuti a vůni můžete cítit muškát. Hodí se k těžkým a hutným sýrům či k dezertům.

Červená vína

Cabernet Moravia

V chuti a vůni můžete cítit aroma třešní, višní, tabáku či marmelády. Hodí se k masitým jídlům s kořeněnými omáčkami, k tmavým či uzeným masům a k tučným či tvrdým sýrům.

Modrý Portugal

V chuti a vůni můžete cítit květiny, čerstvé seno, třešně. Hodí se k drůbežímu masu, bifteku, bažantu, kachně, huse, zajíci.

Alibernet

V chuti a vůni můžete cítit černý rybíz, cabernetové tóny, čokoládu. Hodí se k pokrmům ze zvěřiny.

Zweigeltrebe

V chuti a vůni můžete cítit ostružiny, višně, višňový kompot, lesní ovoce. Hodí se k masitým pokrmům i vydatným sýrům, případně těstovinám.

Dolfender

V chuti a vůni můžete cítit lesní plody, brusinky, ořechy. Hodí se ke kořeněným úpravám masa, grilovaným pokrmům, zvěřině a výrazným sýrům.

Rosé vína

Merlot

V chuti a vůni můžete cítit kompot z černé třešně, švestky nebo ostružiny. Hodí se k jemným paštikám, lehkým pokrmům.

Zweigeltrebe

V chuti a vůni můžete cítit višňový kompot, lesní ovoce. Hodí se k ovocným omáčkám, jemným sýrům.

Frankovka

V chuti a vůni můžete cítit švestky a černé třešně, nádech skořice. Hodí se k zeleninovým pokrmům, bílým sýrům, těstovinám.
Vytvořil TRUE-DESIGN


© 2015 Vinařství Turzík, Mutěnice